Urządzenia Ochrony Zwierząt UOZ-1 od dziesięciu lat zapobiegają kolizjom pociągów ze zwierzętami na wybranych odcinkach linii kolejowych w Polsce, a od niedawna także poza granicami kraju. Aby umożliwić studentom, a więc potencjalnym przyszłym pracownikom kolei, zapoznanie się z działaniem tych urządzeń, firma NEEL postanowiła przekazać wersję dydaktyczną systemu Wydziałowi Transportu i Elektrotechniki. Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny w Radomiu znany jest z wysokiego poziomu kształcenia oraz świetnie wyposażonych laboratoriów – od teraz bogatszych o urządzenie UOZ-1. Stanęło ono w Laboratorium SRK obok urządzeń, z którymi współpracuje w warunkach rzeczywistej eksploatacji na linii kolejowej.
Podczas uroczystości prezes firmy NEEL, Marek Stolarski, wygłosił krótki wykład na temat problematyki kolizji pociągów ze zwierzętami. Podzielił się doświadczeniami z dziesięcioletniej eksploatacji urządzeń na linii kolejowej oraz omówił wprowadzenie do działania systemu od strony technicznej. Po części teoretycznej zaprezentowane urządzenia zostały przekazane Uniwersytetowi.
W uroczystości wzięli udział m.in. przedstawiciele producenta, Rektor Uniwersytetu – JM prof. dr hab. inż. Zbigniew Łukasik, dziekan Wydziału Transportu i Elektrotechniki – prof. dr hab. inż. Elżbieta Szychta, prof. dr hab. inż. Janusz Dyduch z Zakładu Systemów Sterowania w Transporcie, kadra naukowa Wydziału oraz przedstawiciele mediów.