Marek Stolarski, prezes spółki NEEL opowiedział gościom historię powstania przedsiębiorstwa, którego założycielami w 1993 r. było kilku byłych pracowników Centrum Naukowo-Technicznego Kolejnictwa. Firma początkowo zajmowała się wyłącznie urządzeniami automatyki kolejowej, jednak stopniowo rozszerzała działalność, m.in. o urządzenia sterujące dla szklarni i oczyszczalni ścieków. Jednym z jej produktów był także specjalny przewód zasilający dla audiofilów N14E Gold testowany wspólnie z Bogdanem Olewiczem, autorem tekstów wielu przebojów, w tym „Autobiografii" zespołu Perfect.
Przełomem dla spółki była współpraca z prof. dr hab. Simoną Kossak z Instytutu Badawczego Leśnictwa, która zainspirowała Marka Stolarskiego do rozpoczęcia przygody z ochroną przyrody na kolei. Dzięki tej znajomości powstało Urządzenie Ochrony Zwierząt, dzisiaj flagowy produkt firmy. Obecnie w Polsce jest zainstalowanych ponad tysiąc UOZ. Urządzenia chroniące dzikie zwierzęta przed kolizjami z pociągami zostały zamontowane także w Rosji, a w 2018 roku pomyślnie przeszły wstępne testy w Izraelu i Japonii.
Przybyli na uroczystą kolację goście i kontrahenci firmy NEEL, wręczyli prezesowi spółki okolicznościowe upominki. Spółka otrzymała tego wieczoru także Świadectwo Rekomendacji wydane przez Stowarzyszenie Elektryków Polskich. Dokument został przekazany Markowi Stolarskiemu przez Andrzeja Liszewskiego, wiceprzewodniczącego Centralnego Kolegium Sekcji Trakcji Elektrycznej SEP. Świadectwo zostało wydane przez SEP na podstawie przeprowadzonego postępowania i dotyczy produkcji, dystrybucji, montażu i serwisowania Urządzeń Ochrony Zwierząt oraz Mikroprocesorowego Systemu Ogrzewania Wagonów MSOW. Rekomendacja dotyczy także dystrybuowanego przez NEEL osprzętu sieci trakcyjnej francuskiej firmy Galland.