15.05.2013.
Partnerami konferencji były firmy Bombardier Transportation (ZWUS), Elektrobudowa S.A., KZA Katowice S.A., KZA Lublin S.A., ASTE Sp. z o.o., Schréder Polska Sp. z o.o., Delta-Zieńć, STRABAG Rail Polska Sp. z o.o., Protektel Sp.j., PORR (Polska) S.A. oraz KZA Kraków.
Na konferencji przedstawiono około 20 prezentacji, z którymi zapoznało się ponad 150 osób. Poruszano takie tematy jak: ocena i kontrola bezpieczeństwa w firmach kolejowych, prognozowanie przewozów kolejowych, proponowane zmiany w prawie zamówień publicznych, doświadczenia firm związanych z koleją na rynkach innych niż kolej. Ze względu na dużą liczbę referatów z jednej strony i rozpiętość tematyczną z drugiej, w części popołudniowej wprowadzono podział na dwie równoległe sesje: jedną poświęconą zagadnieniom bardziej technicznym (infrastruktura, elektroenergetyka) i drugą związaną z ogólniejszymi kwestiami (sterowanie ruchem kolejowym, bezpieczeństwo ruchu, ochrona środowiska). Podobnie jak w zeszłym roku temat bezpieczeństwa powracał wielokrotnie w różnych aspektach, takich jak skala zjawiska kolizji z udziałem dużych zwierząt oraz sposoby poprawy bezpieczeństwa na przejazdach kategorii D.
Podczas konferencji zaprezentowano także nowoczesne rozwiązania w ofercie firm związanych z rynkiem kolejowym, w tym technologie pozwalające na uzyskanie znacznych oszczędności w zużyciu energii potrzebnej do ogrzewania rozjazdów, ogrzewania wsadów w wagonach węglowych czy oświetlenia stacji.
Prelegenci wskazywali na problemy, z którymi spotykają się przy realizacji inwestycji kolejowych, wynikające z niespójności w aktach prawnych lub ze złych praktyk decydentów. Propozycje poprawy istniejącego stanu zostały spisane we wnioskach z konferencji.
W związku z tegorocznym jubileuszem 20-lecia firmy NEEL, w programie konferencji znalazła się również muzyczna niespodzianka w postaci krótkiego koncertu fortepianowego w wykonaniu prezesa firmy, pana Marka Stolarskiego.
Wnioski z konferencji w formacie pdf.